Ključ zelenije budućnosti
Županijski centar za gospodarenje otpadom Marišćina središnji je dio integralnog sustava gospodarenja otpadom u Primorsko-goranskoj županiji. Uz centar, sustav će obuhvaćati postrojenje za mehaničko-biološku obradu nesortiranog komunalnog otpada i pretovarne stanice na Cresu, Krku i Rabu te u Novom Vinodolskom i Delnicama.
ŽCGO Marišćina omogućit će:
- prihvat sortiranog i nesortiranog otpada,
- mehaničko-biološku obradu otpada
- odlaganje ostatnog dijela sa što manjim udjelom organske tvari,
- smanjenje količine odloženog otpada na manje od 35 posto ulazne mase,
- obradu tekućih i plinovitih ostataka na odgovarajućim instalacijama,
- obradu neopasnog industrijskog otpada,
IVO - integralni sustav gospodarenja otpadom
Integralni sustav gospodarenja otpadom temelji se na smanjivanju količina proizvedenog otpada na mjestu njegovog nastanka, iskorištavanju vrijednih sastojaka u materijalne i/ili energetske svrhe te trajnom odlaganju uz strogu primjenu važećih propisa u Republici Hrvatskoj i EU.
Zasnovan je na hijerarhijskom, tzv. IVO konceptu (Izbjegavanje - Vrednovanje - Odlaganje) postupanja s otpadom, koji nalaže da se nakon primarne selekcije vrijedni sastojci otpada (plastika, staklo, papir, limenke) iskorištavaju na primjeren način (recikliranje, oporaba), a sav ostali nesortirani komunalni otpad obrađuje se mehaničko-biološkom obradom (MBO). Ostatni, stabilizirani otpad u minimalnim količinama (do 30% ulaznog volumena) trajno se odlaže u prostor odlagališta koje mora imati donji brtveni sloj zbog zaštite podzemlja i podzemnih voda.
Strateški ciljevi gospodarenja otpadom u PGŽ stoga su:
- Provođenje IVO - koncepta u okviru integralnog sustava upravljanja otpadom,
- primarno prikupljanje komunalnog otpada sustavom posuda, eko-otoka, reciklažnih dvorišta i pretovarnih stanica te njegov prijevoz do ŽCGO Marišćina,
- prihvat, obradu i trajno odlaganje nesortiranog komunalnog otpada u okviru ŽCGO Marišćina
- prihvat i odlaganje obrađenog industrijskog neopasnog otpada u posebnim dijelovima odlagališnog prostora.
Razvitak infrastrukture za cijeli sustav ostvarit će se:
- izgradnjom ŽCGO Marišćina u okviru prve faze,
- izgradnjom pet pretovarnih stanica na prostorima sadašnjih odlagališta (Krk, Cres, Rab, Novi Vinodolski, Delnice) i njihovim transportnim povezivanjem sa ŽCGO.
- Smanjivanje rizika od otpada već je pokrenuto započetim sanacijama na većini odlagališta u PGŽ. Proizvodnjom goriva iz otpada nakon procesa mehaničko-biološke obrade i njegovom termičkom obradom dodatno se planiraju povećati učinci na ovom planu.
- Doprinos zaposlenosti ostvarit će se putem otvaranja pedesetak novih radnih mjesta te korištenjem usluga privatnog sektora u oporabi raznih vrsta otpada (bijela tehnika, e-otpad, automobilske olupine, akumulatori, građevinski otpad i sl.).
- Edukacija upravnih struktura, stručnjaka i javnosti sagledana je i razrađena u "Komunikacijskoj strategiji" Ekoplusa. Svrha i smisao njezina provođenja je stalno informiranje i edukacija svih zainteresiranih javnosti, a u cilju izgradnje povjerenja u novi sustav postupanja s otpadom i njegove krajnje rezultate.